Lista aktualności Lista aktualności

Leśnicy Nadleśnictwa Myślenice pamiętają o Żołnierzach Niezłomnych (Wyklętych)

W dniu 17.03.2018 na terenie Nadleśnictwa Myślenice (leśnictwo Ukleina) odbył się bieg przełajowy upamiętniający bohaterstwo Żołnierzy Wyklętych.

Bieg został rozegrany na dwóch dystansach. Pierwszy dystans obowiązujący wszystkich uczestników wynosił 1963 metry i związany był z datą śmierci ostatniego z Żołnierzy Wyklętych Józefa Franczaka ps. „Lalek”, który zginął w obławie w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami 21 października 1963. W biegu na tym dystansie oprócz grupy wyczynowych biegaczy, grupy Strzelców Rzeczypospolitej - Myślenice, udział brali zawodnicy amatorsko uprawiające biegi oraz całe  rodziny także z małymi dziećmi.  Drugi dystans wynosił 10 km i prowadził przez szczyt góry Ukleina (677 m.n.p.m). Z „dziesiątką” zmagali się wytrawni biegacze zrzeszeni w klubach i organizacjach jak również osoby indywidualnie uprawiające biegi.  W biegu pomimo niesprzyjającej aury (mróz i wiatr) udział wzięło 44 osób. Wszyscy uczestnicy biegu otrzymali pamiątkowe medale i dyplomy oraz koszulki z podobiznami Żołnierzy Wyklętych. Okolicznościowy puchar zwycięzcy w kategorii mężczyzn wręczył Nadleśniczy Nadleśnictwa Myślenice – Tomasz Bartko a zwyciężczyni w kategorii kobiet puchar odebrała z rąk Posła na Sejm RP Jarosława Szlachetki. Bardzo dobrym wynikiem na 10 km może się pochwalić jedyny reprezentant Nadleśnictwa Myślenice – Bartłomiej Ryś, który ukończył bieg na 4 miejscu.  Na wszystkich uczestników biegu czekała pyszna grochówka oraz kanapki serwowane w namiotach rozłożonych przez jednostki PSP w Myślenicach oraz OSP Pcim. W swoim podsumowującym wystąpieniu Pan Poseł Jarosław Szlachetka zapowiedział cykliczną, coroczną organizację biegu upamiętniającego Żołnierzy Wyklętych, co zostało bardzo entuzjastycznie przyjęte przez wszystkich uczestników biegu.

Organizatorami biegu byli: Nadleśnictwo Myślenice, Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” Myślenice oraz Poseł na Sejm RP Jarosław Szlachetka.

Klasyfikacja na 10 km w kategorii mężczyzn:

I miejsce Sylwester Półtorak (00:45:00),
II miejsce Michał Śliwa (00:47:44),
III miejsce Bolesław Kasperek (00:48:01)

Klasyfikacja na 10 km w kategorii kobiet:

I miejsce Klaudia Szuba-Łata (00:56:44),
II miejsce Barbara Fornalik (01:00:22),
III miejsce Iwona Feliksiewicz (01:04:14)