Lista aktualności Lista aktualności

Uroczystości upamiętniające wybuch II Wojny Światowej w Wysokiej

W dniu 1 września 2018 r. w Wysokiej odbyły się uroczystości upamiętniające wybuch II Wojny Światowej.

Bitwa o Wysoką wchodząca w skład bitwy pod Jordanowem miała miejsce w pierwszych dniach kampanii wrześniowej i była kluczowa dla uniknięcia okrążenia wycofującej się Armii Kraków. W bitwie o Wysoką zginęło 55 żołnierzy i 3 osoby cywilne. W Wyniku bitwy Polscy żołnierze pod dowództwem płk Stanisława Maczka przy heroicznym wsparciu lokalnej ludności zniszczyli ok. 50 niemieckich czołgów.

Po wojnie w 1946 roku Rada Państwa odznaczyła Wysoką Krzyżem Grunwaldu III klasy, a w 1955 roku na miejscu zbiorowej mogiły postawiony został pomnik upamiętniający ludzi i ich bohaterskie czyny.

W tym roku ze względu na przypadającą rocznicę 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości obchody miały wyjątkowy przebieg. W uroczystościach brały udział wszystkie służby mundurowe oraz przedstawiciele władz samorządowych i placówek oświatowych wraz ze środowiskami kombatantów. W uroczystościach brała udział również delegacja leśników z Nadleśnictwa Myślenice.

Po uroczystej mszy odbył się pochód w kierunku zbiorowej mogiły, gdzie odczytano apel poległych i złożono wieńce i kwiaty oraz zapalono znicze, a następnie na pobliskim polu odbyła się inscenizacji bitwy przygotowana przez Stowarzyszenie Kawaleria, Stowarzyszenie na rzecz rozwoju Źródło, Folwark Toporzysko, Urząd Gminy Jordanów i Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Promocji w Jordanowie.