Asset Publisher Asset Publisher

ŚMIERTELNE POTRĄCENIE WILKA NA ZAKOPIANCE

3 lutego 2015 r. na zakopiance w miejscowości Głogoczów został śmiertelnie potrącony wilk.

W dniu 3 lutego 2015 r. Nadleśnictwo Myślenice otrzymało telefoniczną informację o zabitym wilku, znajdującym się w miejscowości Głogoczów. W celu zweryfikowana tej informacji na wskazane miejsce niezwłocznie  udali się przedstawiciele Nadleśnictwa. Po  przybyciu na miejsce pracownicy ci stwierdzili, że na poboczu drogi krajowej S9 (droga ekspresowa tzw. ,,Zakopianka") rzeczywiście leży zabity wilk.

Został od dostrzeżony na pasie między jezdniami i ściągnięty na pobocze przez przejeżdżających drogą przedstawicieli organizacji zajmujących się ochroną przyrody, którzy poinformowali o miejscu zdarzenia przedstawicieli Nadleśnictwa oraz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie.  Wilk - dorosły basior o wadze około 50 kg - został śmiertelnie potracony przez przejeżdżające w godzinach nocnych auto w czasie próby przejścia przez ruchliwą drogę.

W miejscu zdarzenia pomiędzy dwoma dwupasowymi jezdniami na odcinku kilkuset metrów znajduje się metalowa bariera energochłonna, mająca chronić kierowców przed skutkami ewentualnego wypadku. Bariera ta jest jednocześnie poważnym utrudnieniem dla dziko żyjących zwierząt, które na tym odcinku próbują przekroczyć drogę. Miejsce to zostało  oznakowane przez służby drogowe- z inicjatywy i z udziałem przedstawicieli Nadleśnictwa - znakami ostrzegającymi przed dziko żyjącymi zwierzętami mogącymi wtargnąć na jezdnię.

Niestety, widoczne na śniegu ślady krwi w pobliżu miejsca, gdzie zginął wilk,  świadczą o  tym że nie jest on jedyną zwierzęcą ofiarą ruchu drogowego w tym miejscu w ciągu  ostatnich dni. Zderzenie jadącego z nadmierną prędkością samochodu z zwierzęciem  wielkości wilka lub sarny jest też realnym zagrożeniem dla przejeżdżających tam kierowców.

Z informacji posiadanych przez Służbę Leśną Nadleśnictwa wynika, że w rejonie Głogoczowa, Krzyszkowic, Bęczarki, Jawornika  w dniach bezpośrednio poprzedzających zabicie wilka przez auto widywana była wilcza  wataha złożona z 4 dorosłych wilków.

Zabity obecnie wilk został przekazany do Instytutu Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie celem przeprowadzenia badań naukowych.

Na odcinku ,,Zakopianki" w pobliżu Myślenic w ciągu ostatnich lat coraz częściej giną rzadkie zwierzęta -  w roku 2014 był to niedźwiedź, w roku 2013 - również dorosły wilk.